בוררות וגישור

בוררות עסקית בראייה משפטית וכלכלית

עו"ד ורו"ח שמשון מרון הינו בורר ותיק ומנוסה, העושה שימוש רב בכישוריו הן כעו"ד, הן כרו"ח וכלכלן והן בניסיונו הניהולי רב השנים לטובת בוררות וגישור עסקיים. כפועל יוצא מעובדות אלה, הוא בעל יתרון ביכולתו להביא את הצדדים לבוררות עסקית, על מנת להגיע לפתרון מעשי של סכסוכים עסקיים וכספיים מורכבים, תוך חיסכון בהוצאות וזמן –  בשילוב הבנה עסקית עם מקצועיות, מסירות ויחס אישי.

בפס"ד שניתן בתחילת 2024 בבית המשפט המחוזי לענין אישור פסק בורר מורכב וסבוך שניתן ע"י עו"ד ורו"ח שמשון מרון, מצא ביהמ"ש לציין בפסק דינו המנומק בזו הלשון:
"…הבורר עשה מלאכתו בנאמנות וביסודיות הראויה לציון. הבורר בחן כל טענה וטענה , בדק כל עסקה ועסקה , חישב מחדש חיובים וזיכויים והכריע בשאלות הרבות שהונחו לפתחו, תוך מתן הנמקות מפורטות וחישובים מדויקים, עד לרמה של השקל, ותוך שהוא מתגבר על הקשיים והמהמרות שהציבו בפניו בעלי הדין…"

חלק ניכר מפעילותו של עו"ד (רו"ח) מרון כבורר בתחום זה הינו במינויו כבורר ע"י מערכת בתי המשפט, ראש לשכת עוה"ד, נשיא לשכת רו"ח ורשם האגודות השיתופיות.

הליך בוררות וגישור הדורש הבנה חשבונאית

לנוכח לחץ כמות התיקים הכבדה על מערכת המשפט, נוטים השופטים ללחוץ על הצדדים להגיע לפשרות מחוץ לכותלי ביהמ"ש, תוך קיצורי דרך המביאים לסיומו של התיק בדרך אשר לא אחת אינה נראית לצדדים. אלא שמחמת יראת ביהמ"ש, נענים הצדדים לבקשת ביהמ"ש להתפשר תוך תחושה קשה שלא נעשה צדק ותוך הפסד כספי ניכר למי מהם.

התיקון האחרון לחוק הבוררות (תיקון מס 2 משנת 2008 ) מאפשר קיומו של הליך בוררות וגישור הכולל ערכאת ערעור הסכמית, עליה מסכימים הצדדים עוד בשלב של עריכת הסכם הבוררות (טרם תחילתה). בדרך זו יכולים הצדדים לשמר אפשרות ערעור למקרה שנפלה טעות של ממש בפסק הבוררות (גם הבורר הוא בשר ודם).

מהו הליך הבוררות

בוררות וגישור הם הליך שיפוטי פרטי בו פותרים הצדדים סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט. לצדדים בתהליך הבוררות שליטה רבה בהליך, שכן הם הבוחרים והמסכימים על זהותו של הבורר, בשיתוף עם הבורר הם השולטים על קצב ההליך, הם המסכימים על קיומם או על אי קיומם של סדרי הדין, דיני הראיות וכיו"ב. 

הליך בוררות עסקית פטור מסדרי דין נוקשים ועפ"י רוב מסתיים בפרק זמן קצר בהרבה מתביעה בבית משפט העלולה להימשך זמן רב (לעיתים אף שנים). בסיומו של הליך בוררות וגישור, מוציא הבורר פסק בוררות אשר ניתן לאשרו בבימ"ש כפסק דין לכל דבר ועניין ובמידת הצורך אף להפעיל הליכי הוצאה לפועל של מימוש פסק הבורר.

יתרונותיו של הליך בוררות הוא בכך שזהו הליך חיצוני המקל על פתרונם של סכסוכים עסקיים מחוץ לכתלי בית המשפט, ובכך הוא מקצר זמנים באופן משמעותי, ומייעל את תהליך פתרון הסכסוך לטובת שני הצדדים.

 

 

כדאי לדעת: הכשרתו ונסיונו המשולב של עו"ד שמשון מרון בתחום עריכת הדין וגם בתחום החשבונאי מהווה יתרון אדיר ללקוחות העומדים בפני בוררויות כספיות מורכבות.

הצורך בבוררות ופתרון סכסוכים להקלה על העומס בבתי המשפט

בבית המשפט עושים משפט ולא בהכרח גם צדק. על פי נתוני מנהל בתי המשפט – כ 90% מהתיקים בבבתי המשפט מסתיימים ללא פסק דין – קרי הצדדים מתפשרים או שביהמ"ש "משכנע" את הצדדים להתפשר. בידי בורר מיומן לעשות גם צדק . לבורר שהינו גם עו"ד וגם רו"ח היכולת לרדת לפרטי פרטיו של שורש הסכסוך, לנתח ולפרק לגורמים את המחלוקות העסקיות והשלכותיהם החשבונאיות ולהביא בסופו של יום לפסק בורר מפורט מוקפד וממצה. 

ובקיצור – המפתח להליך בוררות וגישור נכון הוא הבורר – כשבוחרים בורר מיומן שיהיה מסוגל לדון בסכסוך במקצועיות ובשכל ישר, בראייה רחבה וכוללת של הן ההיבט המשפטי והן ההיבט העסקי והחשבונאי, מובטחת לצדדים תוצאה נטולת משוא פנים הוגנת ונכונה.  

אמנם, משתמשים לעיתים בשרותיהם של רו"ח כיועצים חיצוניים, אך עפ"י ניסיונו הרב של עו"ד (רו"ח) מרון, אין מעורבותו של רו"ח כיועץ חיצוני להליך הבוררות (כמי שאינו בקיא בכל הגוונים האחרים של הסכסוך), כמעורבותו ומחויבותו של בורר שהינו עו"ד ורו"ח – המעורב ובקיא בכל "הניואנסים" הרבים והמורכבים של הסכסוך.

שירותים נוספים

שירותי נוטריון

שירותי נוטריון עורך דין שמשון מרון משמש נוטריון מוסמך, המציע שירותים נוטריוניים שונים כדוגמת: יפויי כוח נוטריוניים מכל הסוגים, אימותי חתימה מול נוטריון,תצהירים נוטריוניים, עריכת

קרא עוד »

הערכת שווי חברה

הערכת שווי חברה לצרכי מכירה, מיזוג או כינוס עו"ד ורו"ח שמשון מרון, הינו גם בעל תואר בכלכלה ומאחוריו נסיון רב בביצוע הערכות שווי חברה. בנוסף,

קרא עוד »

בוררות וגישור

בוררות וגישור בוררות עסקית בראייה משפטית וכלכלית עו"ד ורו"ח שמשון מרון הינו בורר ותיק ומנוסה, העושה שימוש רב בכישוריו הן כעו"ד, הן כרו"ח וכלכלן והן

קרא עוד »
דילוג לתוכן